Wciąż możemy ocalić nosorożce

Trzy młode nosorożce jawajskie został uchwycone przez fotopułapkę w Parku Narodowym Ujung Kulon, gdzie żyją ostatnie osobniki tego gatunku. W całym parku żyje zaledwie 57 nosorożców jawajskich, dlatego każda obserwacja młodych zwierząt zwiększa szansę na ich przetrwanie – informuj międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF z okazji Międzynarodowego Dnia Nosorożca, obchodzonego 22 września.

Trzy osobniki nosorożca jawajskiego zostały sfotografowane i sfilmowane w okresie od kwietnia do lipca 2015 roku. Dwa z nich były samcami, a jeden samicą. Są potomstwem samic o imionach Siti, Ratu i Desy. Każde z nich zostało sfilmowane w różnych częściach Półwyspu Ujung Kulon.

Ujung Kulon jest obecnie ostatnim miejscem występowania nosorożców jawajskich – tłumaczy Paweł Średziński z WWF Polska. – Ostatni przedstawiciel tego gatunku, poza tym parkiem, który żył w naturze w Wietnamie, został zabity przez kłusowników w 2010 roku. Indonezyjski Ujung Kulon jest ostatnią nadzieją na ich ocalenie.
  
Obserwacje potwierdzają, że Ujung Kulon jest wciąż w stanie zapewnić przetrwanie tym niezwykle rzadkim nosorożcom. Problem staje się jednak inwazji plam z gatunku Arenga obtusifolia, które porastają około 60 procent tej ostoi, przez co zwierzęta zostały od siebie odizolowane w trzech lokalizacjach. W obecnej sytuacji pilne staje się udrożnieni korytarzy migracyjnych i umożliwienie łączności ostatnim nosorożcom jawajskim.

WWF wspiera działania na rzecz ochrony nosorożca jawajskiego od 1962 roku. W ramach specjalnego programu, w ostatnim okresie został przeprowadzony specjalny monitoring z udziałem 90 fotopułapek rozstawionych w całym parku. Regularnie działają też specjalne patrole, które pilnują tych krytycznie zagrożonych zwierząt. Dodatkowo zostało obsadzonych kolejnych 50 hektarów w celu poprawy bazy pokarmowej dla nosorożców. Trwają też prace nad wytypowaniem drugiego siedliska, gdzie mogłyby trafić nosorożce z Ujung Kulon.
 
Nosorożec jawajski jest jednym z pięciu gatunków nosorożców. Trzy z nich, w tym jawajski, żyją w Azji. Pozostałe dwa – nosorożce białe i czarne, występują w Afryce. Wszystkim nosorożcom zagraża przede wszystkim kłusownictwo i związany z nim nielegalny handel zagrożonymi gatunkami zwierząt. Zorganizowane grupy przestępcze zlecają zabijanie nosorożców w celu pozyskania ich rogów na potrzeby tradycyjnej medycyny azjatyckiej.

WWF jest obecny na wszystkich kontynentach, aktywnie działając na rzecz ocalenia wszystkich pięciu gatunków nosorożca. W Polsce WWF przeszkolił w ostatnich latach zarówno celników, policjantów jak i przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, dzięki czemu w naszym kraju obecni są dobrze wykwalifikowani funkcjonariusze, którzy skutecznie walczą z nielegalnym handlem zagrożonymi gatunkami zwierząt.

Włączamy się też w działania na rzecz ochrony nosorożców w miejscach ich występowania – dodaje Średziński. – Dlatego zachęcamy do symbolicznej adopcji nosorożca, za pośrednictwem strony www.pomagam.wwf.pl . Zebrane w ten sposób środki pomogą chronić nosorożce indyjskie w indyjskim stanie Asam. Już w tym roku wesprzemy przeniesienie pierwszych 2-3 nosorożców z Parku Kaziranga, gdzie jest bardzo wysokie zagęszczenie tych zwierząt, do Burachapori-Laokhowa Wildlife Sanctuary, gdzie kiedyś występowały.


dostarczył infoWire.pl